Vékony Vanda ötödik normáltávon. A várakozásnak megfelelően kemény pályákon dőltek el a helyezések az Ifi EB nyitóversenyén, a hosszútávon, a győztes idők 5-10%-kal hosszabbak lettek a vártnál. A magyarok közül egy versenyző került a pódiumra, de sokan kerültek az első húszba. Gera Tibor beszámolója szerint a hátrányuk nem fizikai volt, hanem mindenkinek voltak kisebb-nagyobb hibái. A serdülő lányoknál a finn Lotta Eerola nyert, másfél perccel verve a bolgár Andrea Gyaksovát és honfitársát, Inka Nurminent. Egyenletes teljesítményt nyújtottak a magyar lányok: Gárdonyi Csilla 10., Hajdu Nelli 12., Szuromi Hanga 16., Hajnal Dorottya 30. helyen végzett. Az ifi lányok között  a hazai Zuzanna Morawska 27 másodperccel előzte az osztrák Jasmina Gassnert és 61 másodperccel a norvég Tilla Farnes Hennumot. Egy másik norvég után következett az ötödik helyen Vékony Vanda, még mindig csak 2'17" hátránnyal. Sárközy Zsófia is befért még ez első tízbe, Pataki Réka 23., Gerber Csenge 50. lett. A serdülő fiúknál lett a legszorosabb a verseny: a dán Malthe Poulsen mindössze 18 másodperccel végzett a finn Topias Arola előtt, és a francia Guilhem Elias is csak 49 másodpercre volt lemaradva. A lányokhoz hasonlóan szerepeltek a fiúk is: Jónás Ferenc 9., Szabó Marcell 13., Szuromi Áron 22., Horváth Csongor 35. helyezett lett. Az ifi fiúknál született a legnagyobb különbségű győzelem: a cseh Daniel Vandas bő hét perccel verte honfitársát, Otakar Hirst és a svájci Andrin Gründlert. Szuromi Mátyás a 15., Kálmán Erik a 27., Zacher Márton az 53., Ormay Mihály az 56. helyezést érte el. Szombaton a váltó következik egy futósabb terepen. Hivatalos eredmények: http://eyoc2016.pl/images/files/long_officialresults.pdf